MASTERS RI-5-8K12M Image 1
MATERS RI58K12M MASTERS EMERG REPAIR TAPE 2 X 12RLL HARD SHELL
MFR Part #: RI-5-8K12M
SKU #: 1119763
Brand: Oatey | MASTERS®
UPC: 890160001333
MASTERS® RI-5-8K12M Emergency Repair Tape, 12 ft L x 2 in W, Black/Blue/Red/Yellow
MASTERS® Repair Tape, Emergency, 12 ft Length, 2 in Width, Black/Blue/Red/Yellow, 150 psi Tensile Strength, -130 to 500 deg F
Product Details
Attributes
ColorBlack/Blue/Red/Yellow
Length12 ft
Temperature Rating-130 to 500 deg F
Tensile Strength150 psi
TypeEmergency
Width2 in
Features
  • No temperate storage requirements, withstanding both hot and cold conditions
  • It is UV and tear-resistant, allowing for maximum stretch
  • Seals by compression, forming a silicone mass to prevent leakage
  • Clean surface before starting repair, dirt may cause unwanted air pockets in the seal
  • Starting with a 12 in piece of tape, start wrapping directly over leak or crack (or slightly off to the side if the line is active)