LEVITON 49605-28S Image 1
LEVITON 49605-28S 28 WIRELESS MEDIA ENCLOSURE WITH VENTED DOOR
MFR Part #: 49605-28S
SKU #: 1235491
Brand: Leviton®
UPC: 7847793949
Leviton® Structured Media™ 49605-28S Wireless Vented Hinged Door, For Use With Leviton® Connected Home Patch Panels, Voice, Data, Video and Audio Distribution Modules, ABS Polymer, 15.96 in W x 1.75 in D x 29.9 in H
UL 2416
Leviton® Structured Media™ Vented Hinged Door, Wireless, Series: 49605, For Use With: Leviton® Connected Home Patch Panels, Voice, Data, Video and Audio Distribution Modules, ABS Polymer, White, 15.96 in W x 1.75 in D x 29.9 in H
Structured Media™ Centers provide an excellent termination and mounting location for in-home structured wiring systems and components. The 28 in Vented Hinged Door allows for improved wireless network reach, as opposed to standard metal doors that can limit the range of a wireless signal. The door can mount on plastic and metal Structured Media™ Centers.
Product Details
Attributes
ColorWhite
Country Of OriginUS
Dimensions15.96 in W x 1.75 in D x 29.9 in H
MaterialABS Polymer
Series49605
TypeWireless
Features
  • 180 deg hinged door allows for quick and easy access to network equipment
  • Makes servicing and expansion easy with seven 1 in and three 2 in knockouts and additional 1 in nested knockouts