LEVITON 47605-42N Image 1
LEVITON 47605-42N 42 STRUCTURED MEDIA ENCLOSURE WHITE
MFR Part #: 47605-42N
SKU #: 1135983
Brand: Leviton®
UPC: 7847708512
Leviton® Structured Media® 47605-42N 420 Enclosure, For Use With Voice, Data, Video Wiring or Multiple Dwelling Unit Module, 42 in Enclosure, Surface Mount, Steel
Commercial, Residential, New Installations and Retrofit Applications
ACA Compliant | cULus Listed | CAN/CSA C22.2 File No. 182.4-M90
Leviton® Structured Media® Enclosure, Series: 420, 42 in Enclosure, 14.38 in Width, 42.16 in Height, For Use With: Voice, Data, Video Wiring or Multiple Dwelling Unit Module, Surface Mounting, Steel, Powder Coated, White, 3.63 in D Dimensions
42 in Structured Media® enclosures terminate home run wires from wall outlets and provide a distribution point for voice, data and video wiring in a residence or multiple dwelling unit. These enclosures are ideal for new installations or retrofits. They can be surface mounted or recessed by mounting between wall studs (on 16 in centers), using provided wood screws for a clean and professionally finished appearance.
Product Details
Attributes
ColorWhite
Country Of OriginMexico
Dimensions3.63 in D
FinishPowder Coated
MaterialSteel
Mounting TypeSurface
Suitable For Use WithVoice, Data, Video Wiring or Multiple Dwelling Unit Module
Width14.38 in
Features
  • Snap-on cover requires no tools or fasteners
  • Modules mount vertically or horizontally
  • Self-healing foam grommets protect cable bundles and prevent dust
  • 1-piece white steel unit hold full and half width expansion modules
  • Mounting guides on cover align screw-holes and reduce the chances of dropping during attachment
  • Multiple knockouts on top and bottom including two new 2 in knockouts on top, facilitate cable entry and routing