TACO VM1212-DY1-UP2A01 Image 2
TACO VM1212-DY1-UP2A01 ECM DHW CIRCULATOR WITH LINECORD
MFR Part #: VM1212-DY1-UP2A01
SKU #: 1218322
Brand: Taco® Comfort Solutions™
UPC: 190145491181
Taco Comfort Solutions® 006e3 Series 006e3LC VM1212-DY1-UP2A01 High-Efficiency Circulator Pump, 11 gpm, 44 W, 120 VAC
Limited
Power Cord
For open loop potable water systems and closed hydronic systems
cULus Listed | FCC Approved | NSF Certified
Taco Comfort Solutions® High-Efficiency Circulator Pump, 006e3 Series, Model: 006e3LC, 11 gpm Flow Rate, 13 ft Maximum Head, 44 W, 120 VAC, 0.54 A, 60 Hz, 150 psi Maximum Pressure, 1440 to 3720 rpm Motor Speed Rating, 1/40 hp, 1 in Connection, Union Connection, 1 ph Phase, Foot Mounting, 36 to 230 deg F, Composite, 5-1/8 in H x 5-1/8 in W x 5-1/2 in D, Additional Information: ECM, Permanent Magnet, Thermally Protected Motor, Composite Impeller Material
Product Details
Attributes
Additional InformationECM, Permanent Magnet, Thermally Protected Motor, Composite Impeller Material
Amperage Rating.54 A
Body MaterialComposite
Connection Size1 in
Connection TypeUnion
Cord Length6 ft
Flow Rate0 to 11 gpm, 11 gpm
Frequency Rating60 Hz
HP Rating1/40 hp
Impeller MaterialComposite
MaterialComposite
Maximum Head13 ft
Maximum Pressure150 psi
Motor Speed Rating1440 to 3720 rpm
Motor TypeECM, Permanent Magnet, Thermally Protected
Mounting TypeFoot
Phase1 ph
Power Rating44 W
Pressure Rating150 psi
Series006e3 Series, 00e® Series
Speed Rating1440 to 3720 rpm
Temperature Rating36 to 203 deg F, 36 to 230 deg F
Voltage Rating120 VAC
Features
  • Taco trusted 00e Series quality and reliability
  • Easy-to-use dial - low, medium, high - 003 and 006 performance, point references
  • Easy installation compact design for tight spaces
  • High-efficiency ECM motor uses up to 85% less electricity