CONBRACO 77F10401 Image 1
CONBRACO 77F10401 3/4 BALL VALVE
MFR Part #: 77F10401
SKU #: 1119115
Brand: Apollo™ Conbraco
UPC: 670750674631
5 Years
Flow Control Applications Including HVAC, Fuel Gas, Fire Protection and Irrigation
Apollo™, 77F10401, Ball Valve, 2-Piece, Series: 77F-100, 3/4 in Nominal, FNPT End Style, 400 psi CWP Pressure, 0 to 400 deg F, Full Port, Standard Lever Actuator, Chrome Plated Brass Ball, 2.51 in Inlet to Outlet Length, 1.91 in Top to Inlet Center, RPTFE Softgoods
Product Details
Attributes
Connection TypeFNPT
Country Of OriginUS
Inlet to Outlet Length2.51 in
Nominal Size3/4 in
Operator TypeStandard Lever
Pressure Rating400 psi CWP
Ball MaterialChrome Plated Brass
Body MaterialForged Brass
Port TypeFull
Series77F-100
Softgoods MaterialRPTFE
Temperature Rating0 to 400 deg F
Top to Inlet Center1.91 in
Trim MaterialBrass/RPTFE
Type2-Piece
Features
  • Heavy pattern forged design
  • Corrosion resistant materials
  • Adjustable stem packing
  • Blow-out proof stem
  • Silicone free assembly
  • 100% factory tested
  • 150 psi working steam pressure
  • Vacuum service to 29 in Hg