TECHSPAN HAPO-500-0-IIL Image 1
AD Rewards
TECHSPAN HAPO-500-0-IIL HEAT SHRINK HEAVY SEAL 1/2 ID BLACK 4FT
MFR Part #: HAPO-500-0-IIL
SKU #: 1116026
Brand: Techspan®
UPC: 77685615539
Techspan® HAPO-500-0-IIL Heat Shrink Tubing, 0.51 in ID Expanded, 0.16 in ID Recovered, 0.09 in THK Wall Recovered, 4 ft L, Polyolefin, Black
UL486D File No. E132914 Listed | CSA Certified | MIL-DTL-23053/5 | RoHS Compliant
Techspan® Heat Shrink Tubing, Series: HAPO, 600 V AC, 0.51 in Inner Dia Expanded, 0.16 in Inner Dia Recovered, Heavy Duty Wall, 0.09 in Wall Thickness Recovered, 3:1 Shrink, 4 ft Length, -55 to 110 deg C, Polyolefin, Black
DescriptionHAPO heavy wall, heat shrinkable tubing affords maximum reliability for insulating and sealing electrical connections and terminations, including direct burial, URD, and submersible installations. HAPO is rated for 1kV, 90°C continuous use and is internally coated with a dual-purpose thermoplastic liner which provides excellent insulating and environmental sealing protection for splices, connections, jacket repairs, and terminations. Excellent abrasion and impact resistance.Main FeaturesShrink ratio of 3 to 1 – CSA listed.Meets ICEA and NEMA insulation thickness standards.Available in 9 standard sizes in black only.Conforms to ANSI C-119.1.Western Underground Guides 2.4 and 2.5.Standard 4 ft. lengths.Resistant to common fluids and solvents.600V rated; 1 kV, 90°C continuous use.Continuous operating temperature: -55°C to 110°C.
Product Details
Attributes
ColorBlack
Inner Diameter Expanded.51 in
Inner Diameter Recovered.16 in
Length4 ft
MaterialPolyolefin
RewardsAD Rewards
SeriesHAPO
Shrink Ratio3:1
Temperature Rating-55 to 110 deg C
Voltage Rating600 V AC
Wall Thickness Recovered.09 in
Wall TypeHeavy Duty
Features
  • Meets ICEA and NEMA insulation thickness standard
  • 9 standard sizes in black
  • Western underground guides 2.4, 2.5
  • Resistant to common fluids and solvents
  • 500 V/mil dielectric strength
  • Heated above 120 deg C, will shrink unrestricted to 33% (3:1) of its supplied diameter