LEVITON 47605-28S Image 1
LEVITON 47605-28S 28 HINGED & VENTED DOOR FOR MEDIA ENCLOSURE WHITE
MFR Part #: 47605-28S
SKU #: 1165358
Brand: Leviton®
UPC: 7847761533
Leviton® 47605-28S Premium Vented Hinged Door, Surface Mount, Steel
Commercial and Residential Applications
Leviton® Vented Hinged Door, Premium, 15.62 in Width, 28 in Height, Surface Mounting, Steel, Powder Coated, White, 1/4 in D Dimensions
28 in Structured Media® enclosures terminate home run wires from wall outlets and provide a distribution point for voice, data and video wiring in a residence or multiple dwelling unit. These enclosures are ideal for new installations or retrofits. They can be surface mounted or recessed by mounting between wall studs (on 16 in centers), using provided wood screws for a clean and professionally finished appearance.
Product Details
Attributes
ColorWhite
Country Of OriginMexico
Dimensions1/4 in D
FinishPowder Coated
Height28 in
MaterialSteel
Mounting TypeSurface
TypePremium
Width15.62 in